דצמבר

כיתות א'-ו' – שלוש הדתות

החודש בחרנו להתמקד בלמידה בנושא שלוש הדתות: יהדות, נצרות ואיסלם. הנושא ערכי ומשמעותי בעיר חיפה, בה חיים בני שלוש הדתות. אנו רוצים לחנך את ילדינו לסובלנות, קבלת השונה וחיים בהדדיות. זו הזדמנות מצוינת לבצע זאת.

יצאנו לאזור המושבה הגרמנית לסביבת למידה צבעונית, הממחישה את סמלי שלוש הדתות. התקיימה למידה רב תחומית ובין תחומית על ידי צוות המורות, שעמלו והכינו ביחד תכנים המשלבים את מקצועות השפה, המדעים, האנגלית והמתמטיקה, למידה ללא מחברות וספרים בשימוש הקיים בסביבה.

הלמידה החווייתית מעניקה ללומדים חיבור לסביבה, מוטיבציה, יוזמה, הנאה וגיבוש. כל אלו משמעותיים ומשפיעים גם על הלמידה והרצון להצליח בהמשך הלמידה בכיתה.

התלמידים והתלמידות חזרו מלאי חוויות ועם ידע רב בנושא.

כיתה ד' – ביקור שני בגן החיות

תלמידי כיתה ד' יצאו לסיור לימודי שני בגן החיות בחיפה, במהלכו למדו על מאפייני החיים. התלמידים סיירו בגן החיות ותצפתו על יונקים שונים ומאפייני חיים הכוללים תזונה, תזוזה, טיפול בצאצאים ותקשורת זה עם זה. בין בעלי החיים היו קנגורו, גמלים, דובים, נמרים ועוד. בהמשך הסיור התלמידים ערכו תצפית מודרכת על גירית הדבש ועל הקרקל.

סל תרבות – כיתות ג'-ו'- 'מופע על הבמה'

החודש התחלנו להנות מתכנית סל תרבות. תלמידי כיתות ג'-ו' צפו בהצגה 'על הבמה', אשר ממחישה את השחקן המסתתר בכל אחד ואחת מאיתנו. ההצגה העניקה הזדמנות לחוות את ההנאה שבאלתור והתגובה למצב נתון ללא הכנה מוקדמת.

התלמידים היו שותפים פעילים בהצגה ואלתרו דמויות, מצבים, סיפורים ושירים על פי נושא שנבחר באותו הרגע. האלתור היה משעשע ומהנה והעניק חווית מסוגלות והעצמה אישית.

הצגה 'כיפה זהירה'- כיתות א'-ג'

כחלק מתכנית זהירות בדרכים והעמקת המודעות לכללי הבטיחות בכביש, תלמידי כיתות א'-ג' צפו בהצגה 'כיפה זהירה', המבוססת על הסיפור הידוע  'כיפה אדומה'.

בשונה מהסיפור המקורי, בה כיפה אדומה מתמודדת עם היער והסכנות בו כדי להביא סל מצרכים לסבתא, כל הדמויות עברו מהיער לעיר והתמודדו עם הסכנות בכביש.

למרות נסיונות הזאב לגרום לכיפה אדומה שלא לנהוג על פי כללי הזהירות, כיפה אדומה מצליחה להערים על הזאב, לשמור על חוקי התנועה וכללי הזהירות ולהגיע לסבתא.

היא אפילו מגלה שהיא אוהבת צבעים אחרים חוץ מאדום ומחליטה לשנות את שמה מ'כיפה אדומה' ל'כיפה זהירה'.

מפגשים במתחם האופניים

עוד בנושא זהירות בדרכים, התלמידים והתלמידות יוצאים למתחם האופניים בקרית אליעזר. זוהי הזדמנות לעידוד פעילות ספורטיבית והגברת המודעות והחשיבות לכללי הזהירות בכביש בדרך פעילה ומהנה.

המפגש כלל הדרכה מקצועית ופעילויות רבות, המשלבות רכיבה על אופניים עם משחקים המלמדים את הכללים להתנהלות נכונה בכביש.

הפעילות החלה עם כיתות ב'. במהלך החודש הבא יצאו לפעילות תלמידי שאר הכיתות.

כיתות ד'-ו' – מפגש עם אילנה קרטיש

אילנה קרטיש היא ספורטאית העוסקת בהתאבקות ומייצגת את 'אתנה'  – המרכז לקידום ספורט הנשים בישראל.

לאילנה קריירה ענפה. היא זכתה ארבע פעמים ברציפות בתואר סגנית אלופת אירופה ואלופת ישראל בהיאבקות. בשנת 2004 השתתפה באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו והייתה למתאבקת אישה הישראלית הראשונה המשתתפת במשחקים האולימפיים.

המפגש היה עוצמתי והמחיש לתלמידים ולתלמידות את החשיבות של דבקות במטרה בדרך להצלחה. האישיות הכובשת של אילנה השאירה את חותמה בקרב התלמידים והצוות.

הגדרות כלליות כניסה למערכת